ponedjeljak, 25. travnja 2011.

Bolne menstruacije

Bolna menstruacija muči oko 70 posto žena. U ovom članku naći ćete nekoliko korisnih savjeta, kako s tim problemom izaći na kraj.
Bolna menstruacija se naziva dismenoreja (dysmenorrhoea - riječ je izvedena iz grčkih riječi: dys znači teška, men označava mjesec, a rhoea tok, isticanje.). Razlikujemo primarnu (esencijalnu) i sekundarnu dismenoreju. Primarna znači da je sve u redu, ali da postoje bolovi. Sekundarna znači da postoje neki patološki procesi u zdjelici. Većina žena ima primarnu dismenoreju.

Primarna dismenoreja je bol koja se javlja prilikom menstruacije i nije povezana s patološkim procesom u zdjelici. Čak 70 posto adolescentica navodi da ima bolne menstruacije, a 15 posto ne može obavljati svakodnevne aktivnosti zbog bolova.
Blaga bol i nelagoda koje se javljaju u vrijeme ovulacije ili menstruacije ne pripadaju dismenoreji.
Dismenoreja nastaje zbog jakih kontrakcija mišića maternice, a uzrok može biti i nedovoljno razvijena ili nepravilno položena materica. Kontrakcije potiču molekule koje se stvaraju u tijelu, a zovu se prostaglandini. Najviše prostaglandina stvori se u prvim satima menstruacije i tada je bol najjača.

O sekundarnoj dismenoreji se vjerovatno radi:
  • ako bolovi traju duže od tri dana,
  • ako su bolovi između menstruacija praćeni krvarenjem ili čak bez menstrualne krvi,
  • ako bolovi nastaju nekoliko dana prije započinjanja menstruacije,
  • ako su bolovi praćeni obilnim isticanjem krvi u mlazu, ili pak vrlo oskudnim krvarenjem u obliku mrlja.
Uzroci sekundarne dismenoreje mogu biti:
  • miomi (benigni tumori materičnog mišića),
  • adenomioza (sluznica materice smještena unutar materičnog mišića),
  • bolesti koje se prenose spolnim putem,
  • endometrioza (sluznica materice lokalizovana van materice - u jajovodima, jajnicima, maloj karlici, na crevima, u vagini, itd),
  • zapaljenja organa male karlice,
  • cista ili tumor jajnika.

Šta uraditi kod bolne menstruacije?

Najprije ljekar mora da isključi postojanje sekundarne dismenoreje.

Ako ste spolno aktivni i ne želite trudnoću, najbolje je započeti terapiju oralnom hormonskom kontracepcijom uz prethodni savjet sa ginekologom. Te tabletice smanjuju razinu prostaglandina koji dovode do grčeva, a menstruacije su i manje obilne.

Ukoliko ne želite piti hormone u tableticama, za smanjenje razine prostaglandina uzimaju se lijekovi iz skupine nesteroidnih antireumatika. Mogu se kupiti u ljekarni bez recepta. Najčešće se preporučuju ibuprofen (Ibuprofen, Brufen, Neofen) do 1200 miligrama na dan i ketoprofen (Knavon, Ketofen, Ketonal) do 150 miligrama na dan.

Ukoliko imate izrazito jake grčeve, preporučuje se lijek uzeti noć prije menstruacije ili najkasnije na prvi, najmanji znak bolova. Nemojte čekati da bolovi budu jaki da bi uzeli lijek, jer tada su prostaglandini već sintetizirani i lijek nema na što djelovati.

Sekundarna dismenoreja isčezava otklanjanjem uzroka njenog nastanka.

Nema komentara:

Objavi komentar