utorak, 24. siječnja 2012.

Simptomi trudnoće

Rani znakovi trudnoće mogu biti mnogi i vrlo je važno za ženu prepoznati ih. Simptomi tudnoće variraju od žene do žene, od trudnoće do trudnoće, ali su kod većine trudnica jednaki. Svaki od simptoma može biti povezan i s nečim drugim, osim sa trudnoćom. 
Neke žene osjete prve simptome već sedmicu dana nakon začeća, ali većina žena ih osjeti sa 4 do 6 sedmica trudnoće, dok neke nemaju nikakve simptome.


Simptomi variraju jačinom, intenzitetom i učestlošću. Ovo su neki od najčešćih ranih znakova trudnoće:

Implantacijsko krvarenje - je jedan od prvih znakova trudnoće, i često se može zamijeniti menstruacijom. Nema opasnosti za bebu ako se dogodi. Događa se 6-12 dana nakon začeća, tako što se embrio uglavljuje (implantira) u zid maternice, i tada dolazi do lakog krvarenja koje traje 3-4 dana. Neke žene mogu osjetiti lagane grčeve kao kod menstruacije.

Izostanak menstruacije - je najčešći, ali ne i prvi simptom trudnoće. Kada žena ostane trudna, sljedeći menstrualni ciklus bi trebao izostati. Može se desiti da menstruacija ne izostane, već bude kraća, i manjeg intenziteta nego inače.

Natečene grudi - su simptom koji se javlja 1-2 sedmice nakon začeća. Grudi su natečene, osjetljive na dodir , a mogu biti i bolne.

Umor - se može javiti samo nekoliko dana nakon začeća. Žena je umorna, pospana, ne može se naspavati čak ni produženim snom: umor se javlja u svako doba dana. Ne preporučuje se povećano konzumiranje napitaka s kofeinom. Najbolje je da trudnica što više odmara.

Jutarnje mučnine/povraćanje - javljaju se 2-8 sedmica nakon začeća, najčešće oko šeste sedmice. Mučnine se ne moraju javljati samo ujutro, nego i naveče, te tokom noći. Neke trudnice nemaju jutarnje mučnine, a neke ih mogu imati tokom cijele trudnoće. Mogu se javiti samo na određeu hranu, te na neke specifične mirise. Nije začuđujuće ni ako se trudnici počne gaditi hrana koju je inače voljela. Od pomoći može biti smanjenje obroka, koji bi trebali biti učestaliji i lakši. 
Mučnine najčešće prestaju sa oko 4 mjeseca trudnoće, kada se plod kada počne micati.

Bolovi u leđima - kod većine trudnica traju tokom cijele trudnoće, ali kod nekih se mogu javiti samo u prvih nekoliko tjedana i zatim prestati. Javljaju se najčešće u donjem djelu leđa, a mogu se protezati kroz cijela leđa. Tablete protiv bolova ne pomažu u ovom slučaju, samo masaža može ublažiti ovu tegobu.

Glavobolje - povećanje hormona u tijelu trudnice uzrokuje glavobolje u ranoj trudnoći, to jest u prvih nekoliko mjeseci. Ovaj simptom nije toliko čest.

Učestalo mokrenje - oko 6-8 tjedana nakon začeća, može se javiti povećana potreba za mokrenjem. Većina trudnica ima ovaj simptom, koji nije nimalo ugodan. Može se čak desiti da se mokraća ne može zadržati, pa često "pobjegne". Objašnjenje je da pošto se maternica povećava ona pritišće mjehur, koji više ne može izdržati obim mokraće kao prije, nego se mora češće prazniti.

Tamne areole - koža oko bradavica nerjetko potamni, a same bradavice možda će biti malo veće, odnosno ispupčenije prema van. To je priprema grudi za dojenje.

Želja za hranom - je česta pojava u trudnoći. Dok neke trudnice neće osjetiti nikakav poriv za hranom, druge će umirati od želje za određenim okusom, ili povećanom količinom određene hrane. Istraživanja pokazuju da trudnica ne treba jesti za dvoje, ali ako se javi ova želja, za određenom hranom u određenom trenutku, trudnica si to treba priuštiti.

Vrtoglavica - ovaj vas simptom može iznenaditi, ako još ne znate da ste trudni. Naglo ustajanje, penjanje uz stepenice, gužva u tramvaju, veliki broj ljudi na jednom mjestu te vrućina trudnicu lako mogu dovesti do vrtoglavice, ili čak nesvjestice. Dugo stajanje, čekanje u redu, ili jednostvno malo duža šetnja mogu prouzrokovati nesvjesticu.
To se događa jer materica raste, i svojom težinom pritišće arterije u nogama koje pri, naprimjer naglom ustajanju, ne dobiju dovoljnu količinu krvi.

Osjetljivost - mnoge žene na početku trudnoće su osjetljivije i nervoznije nego inače. Povećana nervoza povezana je sa povećanjem hormona u tijelu. Može javiti i nagla promjena raspoloženja (čas ste sretni, čas vam se plače). Sasvim je normalno ovako se osjećati, jedino bi vaš partner mogao biti veoma zbunjen ovim promjenama, pa bi mu trebali objasniti o čemu se radi. 

Povišena tjelesna temperatura - temperatura tijela je veća nego inače, može se povećati za oko pola stepena do stepen od vaše normalne tjelesne temperature. Ova pojava je učestala na početku trudnoće. Nije preporučljivo uzimati ljekove za smanjenje temperature jer ta temperatura nije usljedila tokom bolesti i ona će pasti na normalnu sama od sebe. Najčešće je povišena temperatura u jutarnjim satima.

Ako imate neke od ovih simptoma i sumnjate na trudnoću uradite test na trudnoću, i javite se vašem ginekologu koji će to sa sigurnošću potvrditi.

Nema komentara:

Objavi komentar